Manuela Imeraj


Dieta e kosit bazohet  në konsumin e këtij ushqimi dhe na lejon që të dobësohemi  2-3 kilogram  në javë. Përveç humbjes të peshës kjo dietë ka dhe funksion dizintoksikuaese por nuk duhet të ndiqe për kohë të gjatë dhe nuk  rekomandohet për ata që vuajnë nga kolesteroli I lartë ose nga gurët në veshka për shkak të sasisë të madhe të kalciumit që përmban.

Ja si mund ta realizoni.

Çdo ditë në mëngjes një gotë ujë  me temperaturën e ambjentit  dhe pastaj të zgjedhësh ndërmjet një filxhani kafe apo çaj  dhe kos  dhe  drithëra.

Në drekë  mund të zgjedhësh ndërmjet një pjate me oriz me dy domate  dhe kos , një filetë samon me perime  apo patate të furrës, sallatë jeshile. Për mbasdite kos I skremuar ose një frut.

Në darkë  mund të zgjedhësh patate të zjera sallatë, 2 vezë të zjera, 150 gr kos  dhe 120 gr djath I freskët./albmirror.com/


Lexuar 2731 herë